
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 6.91 mm |
| Length | 11.5062 mm |
| Width | 4.4958 mm |
| Termination | PC Pin |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | Polyethylene Terephthalate(PET) |
| Voltage Rating (AC) | 63 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 10.0076 mm |
| Dielectric Material | PET |
| Packaging | Bulk |
| Number of Pins | 2 |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
